Ludwikowskie inspiracje

Przemierzając mile niewidzialnymi megabajtami natrafiłam swego czasu na niesamowitą sesję Emily Blut, zrobioną genialnym okiem Michaela Robertsa dla magazynu Vanity Fair.
Emily znana mi była wcześniej ze świetnych ról między innymi w Lecie miłości i hicie Diabeł ubiera się u Prady, dlatego jej nowa rola, tym razem modelki planu zdjęciowego, przykuła moją uwagę w dwójnasób.

fot. vanity fair

Od razu przypomniałam sobie film jednej z moich ulubionych twórczyń współczesnego kina – Sophii Coppoli – Marię Antoninę i smakowite zdjęcia przepełniające obraz. „Nie sposób nie zgodzić się z reżyserką, że bardziej zafascynowały ją obrazy niżeli historyczne fakty. Dziewczyna w pałacu niż francuska monarchia. Kolory, zapachy, faktury materiałów, smaki ciastek? To stanowiło o życiu królowej, nie militarne pakty.” – pisano o filmie w Machinie.

fot. filmweb

Urzekła mnie atmosfera tamtych czasów, a może raczej – jej estetyka.
Bogato zdobione patery uginające się od lukrowanych ciasteczek, kolorowe wachlarze, eklektyczne wnętrza, przepych, tęcza pastelowych barw i piękne kreacje kobiet.

Najbardziej jednak fascynują mnie meble z epoki Ludwika XVI, a ściślej mówiąc – ich współczesne odwzorowania.
Ach, ileż dałabym za jadalnię lub skrawek pokoju dziennego w stylu ludwikowym, zgrabnie wplecionym w nowoczesny minimalistyczny design!
Najpopularniejszym z rodziny krzeseł i foteli, utrzymanych w stylistyce czasów Marii Antoniny jest Ghost Chair, projektu mistrza designu Philipa Starcka. Inspirowane tym projektem krzesła można dostać na wielu portalach aukcyjnych, a także w Myin (Antonietta).

fot. MYIN, impresje24, allegro, philipe starck, la poem, style matters, chair me

Pewnie interesuje Was, co to za zielono-różowe dziwadło po prawej?
To fotel-kaktus. To projekt meksykanki Valentiny Glez Wohler, będący połączeniem stylu ludwikowego i fascynacji Meksykiem. Artystka pokazała mebel podczas Milan Design Week 09.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s