Giganci designu – Eamesowie

Projektować każdy może. Odnieść sukces również – wystarczy mieć nieokrzesane pomysły, trochę pieniędzy na inwestycję w materiały i dobry pomysł na niewymagającą wielkiego nakładu finansowego promocję swego dzieła.
Niestety nie każdy może być legendą.
Legendą światowego designu – naprawdę nieliczni.

Dziś rozpoczynam nowy cykl – giganci designu.
Pierwsi tacy, którzy nasunęli mi się na myśl to małżeństwo – Ray i Charles Eames, bo ich genialne projekty wkomponowane w moje skromne domostwo stanowią moje wielkie, póki co wciąż niespełnione, marzenie.

fot. library of congres (www.loc.gov)

Państwo Eames to jedna z najbardziej twórczych i oryginalnych par w historii światowego designu. Najsłynniejsi projektanci amerykańscy XX wieku. Duet, którego projekty rozchwytywane są do dziś i do dziś z powodzeniem zdobią wnętrza, których fotografie możemy oglądać w magazynach wnętrzarskich. Dla mnie – kultowy fotel RAR, czy bajeczny wieszak Hang It All z uchwytami jak cukierki w kolorowej polewie to istne wisienki na torcie wielu pozornie konwencjonalnych kolorystyczne i dizajnersko wnętrz.

fot. archtrend, z potrzeby piekna, inhabitots, livinghedgeblog, domosfera

Obecnie para Eames kojarzy się głównie z niepowtarzalnymi projektami krzeseł, foteli i innych mebli. Jednak nie na tym kończy się lista ich aktywności – Ray i Charles byli niezwykle kreatywni i wszechstronni. Przede wszystkim projektowali wnętrza, potem ich umeblowanie i tkaniny, nierzadko wprowadzając nowe materiały i technologie. Zajmowali się też fotografią, kręcili filmy, organizowali wystawy, byli jednymi z prekursorów tworzenia multimedialnych prezentacji.

Charles Eames (1907-1978) pochodził z Saint Louis, Missouri. Studiował na Uniwersytecie Waszyngtona. W 1939 roku został dziekanem wydziału projektowania w Cranbrook Academy of Art. Tam jego ścieżki skrzyżowały się ze ścieżkami Ray Kaiser (1912-1988) studiującej wówczas na wydziale tkactwa. W 1941 roku Charles i Ray wzięli ślub i postanowili osiąść w Kalifornii. Odtąd byli nierozłączni, nie tylko jako para, ale również jako współpracownicy i współtwórcy. Ray oddawała całą siebie skupiając się na formie i estetyce przedmiotów, Charles eksperymentował z nowymi technologiami. W latach czterdziestych Eamesowie zaprojektowali niedrogie domy dla żołnierzy powracających z wojny – Case Study Houses w Kalifornii. W jednym z nich zamieszkali, co stanowiło najlepszą rekomendację projektu. Dziś Eames House jest muzeum i siedzibą fundacji ich imienia.

Najsłynniejsze projekty Eamsów:

The DAW, 1950.

 

Eames RAR Rocker, 1948.

Hang It All, 1953.

Eames Lounge Chair Wood (LCW), 1945.

Dewizy Eamesów:

  • ofiarować jak najwięcej najlepszych rzeczy jak największej liczbie ludzi za jak najmniejsze pieniądze
  • nowoczesna architektura to nie styl, to filozofia życia.

Oglądając ich zdjęcia urzekło mnie jak bardzo widoczna jest w nich pasja i wzajemna radość z życia i bycia razem. Zawsze inspirowali mnie kreatywni wesołkowie, bo kreatywnych ponuraków jest w sztuce nazbyt wielu.

Reklamy

2 thoughts on “Giganci designu – Eamesowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s