Papier kameleon

Niedawno wpadły mi w oko oryginalne bombki i świąteczne misy zrobione z papieru i zaczęłam zgłębiać temat mając nadzieję na samodzielne wykonanie małych dzieł sztuki… Papier mache, to technika polegająca na wykonywaniu i zdobieniu przedmiotów przy użyciu odpowiednio przygotowanej i uformowanej masy papierowej. Niegdyś stosowano ją do wyrobu panel ściennych, niewielkich tabakier, czy ścian powozów konnych, obecnie służy do nowatorskiego ozdabiania wnętrz.

Szeroki wachlarz zastosowań, oraz niewielki koszt sprawiły, że papierowa technika stała się jedną z najbardziej popularnych metod wykonywania obiektów, zwłaszcza, że potrafi świetnie imitować różne materiały.  Owa sztuka polega na tworzeniu przedmiotów z nakładanych na siebie warstw papieru i kleju lub modelowanie z masy papierowej, czyli namoczonego w wodzie papieru i krochmalu. Masa papierowa może upodabniać się do wielu surowców m. in.: gliny, drewna, brązu, czy kamienia.

Przepis na masę papierową:

Porwij gazetę (papier toaletowy, ręczniki papierowy, wytłoczki po jajkach) na małe kawałki, namocz i zmiksuj dodając sporo wody. Po zmiksowaniu odsącz wodę na sitku. Wymieszaj odsączony papier z 1 (lub więcej) łyżką kleju

lub

Gazetę porwij na małe kawałki, przełóż do miski, wlej wody, i pozostaw na noc do namoczenia. Do miksera (blendera) wsyp ½ szklanki mąki, wlej 2 szklanki wody, 1 łyżkę stołową białego kleju (np. Wikolu), 1 szklankę odsączonej na sitku masy z gazet. Zmiksuj.

Przepis na klej z wody i mąki:

Wymieszaj 1 część mąki z około 2 częściami wody, aż do uzyskania konsystencji podobnej do konsystencji kleju. Jeśli to konieczne dodaj trochę mąki lub wody. Dodaj kilka łyżek soli, aby zapobiec spleśnieniu.

Masę papierową po przygotowaniu przekładamy do zamykanego naczynia i przechowujemy w lodówce. Z masy tworzymy dowolne formy i ozdabiamy wedle uznania (farby akrylowe, cekiny, włóczka, etc.)

wszystkie zdjęcia: google.com

Papierowa technika, to również świetny sposób na zabawę z dziećmi i wspólne stworzenie świątecznych ozdób:)  Nie zapomnijcie pochwalić się własnymi kreacjami i zainspirować innych!

Reklamy

One thought on “Papier kameleon

  1. hello I was luck to search your Topics in yahoo
    your Topics is wonderful
    I learn a lot in your subject really thank your very much
    btw the theme of you blog is really quality
    where can find it

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s