De Stijl na nowo

fot:www.arthistoryguide.com

fot:www.arthistoryguide.com

De Stijl  swoje istnienie zawdzięcza twórczości Pieta Mondriana. Jego obrazy zrewolucjonizowały ówczesne malarstwo- cechami charakterystycznymi były geometryczne figury i wykorzystywanie tylko podstawowych barw- czerwieni, czerni, bieli, żółci i niebieskości.De Stijl jako nurt w raczkującej sztuce użytkowej określany jest mianem prototypu modernizmu i całego designu. Artyście skupiający się wokół tego niderlandzkiego prądu dali początek temu co w designie najistotniejsze-łączeniu funkcjonalności z estetyką wyglądu. Wiek XX to powroty i odejścia De Stijl w szeroko pojętej sztuce. W  pierwszych latach to głównie meble, grafika, lata 70 to wielki powrót w modzie(trudno zapomnieć odważne kreacje Yves Saint Laurent), natomiast ostatnie lata XX wieku to twórczość Pieta Mondriana widoczna w sztuce bilborodowej i plakatowej:

Jak jest dziś?Rok 2011 to wielki triumf De Stijl w domu, począwszy od mebli, kolorów ścian, kończąc na wszelkich dodatkach. Obecnie ten powracający trend opanował  już włoskie i hiszpańskie wnętrze(sama we Włoszech znalazłam sklep w którym witryny epatują sztuką Pieta Mondriana na całą ulicę:) -zdjęcie poniżej) i kieruje się ku wschodowi Europy.

fot: fotel w grochy

fot: fotel w grochy

Do Polski  De Stijl wkrada się dopiero małymi krokami. Ale już dziś warto obejrzeć nasze wnętrza i poszukać w nich żółtych, czerwonych, czarnych i białych  akcentów, które połączone w umiejętny sposób  mogą dać nam efekt tego stylu bez dodatkowych zakupów:)

Reklamy

One thought on “De Stijl na nowo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s