Ekotrendy w meblarstwie

Drewno, do produkcji którego wycinamy lasy, czy „plastiki”, które rozkładają się setki lat? Obecnie bardzo trudno określić, co jest prawdziwie ekologiczne. Jakie mamy zatem wyjście, jeśli chcemy być naprawdę proEko?

Z jednej strony, oczywista wydaje się eliminacja naturalnych materiałów, takich jak skóra, czy drewno, których pozyskanie zubaża środowisko. Z drugiej jednak wszelkie polimery, które są wciąż mocno kontrowersyjne, musiałyby chętniej gościć w naszych domach.

I wszystko byłoby dobrze, bo przecież każdy tzw. „plastik”, czyli polimery, można przetworzyć, gdyby jednak świadomość nasza była większa i faktycznie mielibyśmy chęć uczestniczyć w przetwarzaniu odpadów – czytaj: segregować śmieci. Prawdą bowiem jest, że polimery, pozostawione samoistnej degradacji, potrzebują na to setek, o ile nie tysięcy lat.

Wiadomo, umiar i rozsądek jest wskazany w każdej dziedzinie. Ale nawet wśród mebli drewnianych są możliwe kompromisy.

Jak być ekologicznym?

Po pierwsze –  parę słów o tzw. „plastikach”. Polimery, z których produkowane są krzesła, a więc na przykład poliwęglany, polipropyleny, technopolimery, to materiały lekkie, niezwykle wytrzymałe, a przy tym w pełni przetwarzalne. Materiały te mogą być gładkie, z fakturą, o dowolnym kształcie, przezroczyste, bądź topione w masie. A możliwości ich zastosowania to jedynie granice ludzkiej wyobraźni.

Meble z tworzyw to meble bardzo nowoczesne, które świetnie odnajdą się nie tylko na tarasie, ale także w mieszkaniu.

Przy ich produkcji nie wydzielają się żadne specjalnie szkodliwe związki, więc nie wpływają niekorzystnie ani na nas, ani na środowisko. Jest tylko jedno ale – ewentualna utylizacja.

Pag. 13 e 14

A co z meblami z drewna?

Tutaj też można znaleźć kilka proekologicznych trendów. Meble z płyt wiórowych, czy pilśniowych, w tym meble z MDF, wykorzystują drewno w postaci przetworzonej na wióry, o mniejszym lub większym stopniu rozdrobnienia. Co oznacza w praktyce, że do produkcji płyt, a więc i mebli, mogą być wykorzystywane nawet małe, nieużyteczne inaczej, kawałki drewna.

Iris_Hill slitta

Coraz częściej wykorzystywane są także materiały z recyklingu. Meble z postarzanego drewna są szalenie modne, nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby były naprawdę retro.thumb_pics_wigan_10012877_fs_jpg

thumb_1600_10014109_14119_2_jpg

A może złoty środek?

W tym sezonie wprost nie sposób przeoczyć nowej linii mebli – miksu tworzywa i drewna – także w kolekcjach firm włoskich, z którymi współpracujemy, jak Scab Design czy Dal Segno, a także Pedrali, o której więcej już wkrótce w Myin.

natural-metr

gliss_neu

Delikatne, gładkie, naturalne kształty, które nadają tarasowy klimat we wnętrzu to współczesne gwiazdy designu odświeżone przez nowe kombinacje materiałów. Dzięki temu pozwolą na bardziej wszechstronne i uniwersalne zastosowanie mebla.

838157a603aa4a0ce15df96ec209a218

Jaki jest z tego morał?

Jak we wszystkim – wskazany jest rozsądek i rozwaga, czyli branie pod uwagę konsekwencji, jakie niosą ze sobą nasze decyzje. W tym wypadku – pozyskanie surowców, produkcja, dystrybucja, użytkowanie i utylizacja danego towaru.

źródło zdjęć: Scab Design, Peressini Casa, Massivum, Pedrali

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s