Obchody Dnia Matki Ziemi

grill_myinCiepło, cieplej … coraz cieplej … Jeszcze przed chwilą narzekaliśmy na przedłużająca się zimę, a już temperatura sięga niemal 20 °C, co pozwala nam coraz śmielej robić plany na zbliżającą się majówkę.

Majówka kolarzy się nam z grillami, nic na to nie poradzimy. Przedstawiamy zatem parę pomysłów jak go urządzić, żeby zachwycić swoich gości.

Po pierwsze sprzęt. Oczywiście można posiłkować się (sic!) odpowiednikami, dostępnymi w każdym hipermarkecie, ale jeśli postanowimy poczynić inwestycję na lata warto zrobić mały research produktowy. Naszym faworytem jest grill kamienny wykonany z rodzaju steatytu, który szybko się nagrzewa. Do pieczenia wystarczy tłuszcz, który wytapia się z mięsa. Pod płytą umieszczone są palniki na olej, które służą do ogrzewania płyty. Żadnego węgla, podpałek, dmuchania i podniecania ognia. Czysto i komfortowo.

Oczywiście ważne są też pozostałe akcesoria, jak łopatki, fartuchy, łapki do gorących naczyń. Dzięki temu praca stanie się prawdziwą przyjemnością

L-01075_01075

Zestaw 3-częściowy do BBQ marki Leopold http://www.myin.pl/zestaw-grillowy,11152.html

A jako zwieńczenie efektu warto zadbać o nakrycie stołu. Szczególnie użyteczne są naczynia z tworzywa, wyglądają jak ze szkła lub porcelany, a przy tym są nietłukące.

Nie można zapomnieć także o meblach ogrodowych. Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne.

4

Meble ogrodowe z eco-rattanu http://www.myin.pl/bello-giardino,73,p.html

Pag. 39 e 40

Kolorowe krzesełka Cokka z poliwęglanu http://www.myin.pl/fotel-cokka,9339.html

Pag. 72

Fotel Maxima od Scab Design, dostępny w brązie, czerni i kolorze lnianym http://www.myin.pl/fotel-maxima-braz,9164.html

Pag. 85 e 86

Fotel Olimpia Trend z włoskiej firmy Scab Design http://www.myin.pl/fotel-olimpia-trend,9335.html

Ale zanim zaczniemy relaksować się na łonie przyrody warto o nią zadbać. Dobrą ku temu okazją są obchody Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi, które mają miejsce 22 kwietnia. Dzień ten ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku, a jego celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie poprzez uświadamiania, a także promowanie postaw proekologicznych.

W tym roku, na Polu Mokotowskim w Warszawie, w ramach obchodów, za przyniesione śmieci dostać możemy roślinę doniczkową lub sadzonkę krzewu wg następującego przelicznika:

  • 1 duży sprzęt (lodówka, pralka, kuchenka, telewizor) – 1 roślinka
  • 3 średnie sprzęty (odkurzacz, komputer, drukarka, suszarka, żelazko, mikser, wiertarka itp.) – 1 roślinka
  • 6 drobnych sprzętów (telefon komórkowy, ładowarka, myszka itp.) – 1 roślinka
  • 10 opakowań szklanych (słoiki, butelki) – 1 roślinka
  • 10 opakowań z tworzywa (butelki po napojach, chemii gospodarczej) – 1 roślinka

Sceptycy powiedzą pewnie, że jeden dzień w roku nie wystarczy. I mają rację. Może to być jednak przełom w myśleniu o ekologii lub chociażby dobry czas, żeby zastanowić się co my sami możemy zrobić. A wystarczy przestrzegać…

…Trzech Przykazań

1. Wyrzucaj i segreguj śmieci

Śmieci należy wyrzucać do miejsc do tego przeznaczonych, jak również segregować– przynajmniej na 3 rodzaje – makulatura, plastik, szkło, które nadają się do recyklingu.

Ważną kwestią są elektrośmieci, które podlegają zupełnie innej procedurze składowania. Zużyte baterie, sprzęty elektroniczne, komputery, monitory, pralki, lodówki etc. należy oddawać do specjalnych punktów.

2. Oszczędzaj wodę, gaz i energię elektryczną

Aby na co dzień oszczędzić wodę w domu, można przestawić się chociażby z kąpieli w wannie na szybki prysznic. Zadbać o termostaty przy grzejnikach. Wyłączać z gniazdek nieużywanie ładowarki, a także nie pozostawiać sprzętu na funkcji „stand-by”, czyli z włączonym światełkiem gotowości, tylko wyłączać całkowicie.

3. Zasadzaj rośliny

Tego chyba akurat nie trzeba specjalnie tłumaczyć. Rośliny mają dobroczynny wpływ nie tylko na nas, ale także cały ekosystem. Powinno się zatem zwrócić dług przyrodzie i od czasu do czasu, może właśnie w Dzień Matki Ziemi, zasadzić drzewo lub krzew. Najlepiej w miejscu, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzać, ale żeby można było obserwować ich wzrost na przełomie lat, np. podczas spacerów.

A kiedy zrobimy już wszystko, co w naszej mocy odpoczynek na łonie przyrody będzie jeszcze przyjemniejszy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s